• BILYK Presented A New Single Called ‘One Day You Will Be Free’

  A talented singer-songwriter Yana Bilyk, 1st Runner Up, who also known as BILYK presented her new single called ‘One Day You Will Be Free’. The single is a joined effort of BILYK and Endless Melancholy and it premieres today via The Spill Magazine! Listen to it exclusively at The Spill website and read some author comments, or find it on iTunes, Spotify or any other digital music store. The Spill: http://spillmagazine.com/spill-music-premiere-endless-melancholy-one-day-will-free iTunes: https://itunes.apple.com/us/album/one-day-you-will-be-free-single/id1278595337 Spotify: play.spotify.com/album/7dckLzSVewYaAjli5iwUgd Earlier, the Endless Melancholy wrote on their Facebook: “It was almost 1,5 years ago that we started working on some new material with a talented singer-songwriter Yana Bilyk, who is currently living in Toronto, Canada. The idea was to combine our efforts in creation of something beautiful and new for both of us. Things got slow, as we really wanted stuff to be properly recorded and mixed. But I think we’re finally about to share something with you. Good things come to those who wait. Expect more news soon!”
 • “Тут можна реалізувати себе без статків та знайомств”, – Міс Українська Канада

  Конкурс Міс Українська Канада став найгучнішою подією року для української діаспори. Феєричний фінал, що відбувся 16 липня, зібрав в Торонто тисячі етнічних українців. Переможницею культурного шоу стала 23-річна Ірина Житарюк. Чим живе, займається та про що мріє українська красуня? Про це пише Український контент.

  Родина Ірини мешкає у Канаді вже майже два роки. Дівчина зізнається: рішення про переїзд далося нелегко.

  – Маємо родичів в Канаді і переїзд був для нас перш за все воз’єднанням родини. Чесно кажучи, страшенно не хотіла переїжджати. Адже все потрібно було починати спочатку, а окрім того – вчити мову, шукати роботу. Але, на мій подив, Канада зустріла привітно і толерантно. Тут зовсім інший менталітет. Люди усміхнені та щасливі. Їх з дитинства вчать вибачатись і дякувати за все. Хоч люди також багато і важко працюють, але при цьому канадійці вміють жити в задоволення, – розповідає про свої перші враження на канадській землі Ірина Житарюк.

  Найбільшим випробуванням дівчина називає розлуку з сестрою-близнючкою, яка залишилась у Чернівцях.

  – Ми дуже дружні. Та що там казати – жити одна без одної не можемо! Але розлуку, напевне, пом’якшила атмосфера, котра мене тут чекала. Мені  сподобалась Канада, хоч я була налаштована на інше. Тут просто-таки величезна українська громада! Постійно проводять українські вечори, свята та фестивалі. А ще тут підкорює неймовірне відчуття, що ти маєш можливість реалізувати себе без великих статків та знайомств, – зізнається Ірина.

  Сьогодні дівчина не лише навчається, а й працює в ательє, власницею якого є також українка. Ірина шиє і на замовлення, адже за фахом дівчина – дизайнер одягу, конструктор-технолог, кравчиня.

  Про конкурс Міс українська Канада Ірина дізналася з оголошення у соцмережах. Каже – до участі спонукав нетиповий для конкурсу краси формат заходу, що більш подібний до талант-шоу.

  – Тут не обирали дівчат лише за зовнішністю, модельними параметрами. Учасницями конкурсу могли стати дівчата віком від 18 і до 30 років. При відборі до фіналу журі проводило з конкурсантками інтерв’ю та прослуховування талантів, – відзначає Ірина Житарюк.

  До конкурсу українка готувалась впродовж дев’яти місяців. За цей час поставила собі за мету створити власну колекцію одягу. У поєднанні з навчанням та роботою, це давалось непросто.

  – Доводилось кожну вільну мить присвятити шиттю. Дуже часто шила ночами, на вихідних.

  Неабияких зусиль вартувало підготувати і національний костюм для головного дефіле конкурсу. Рідний для Ірини традиційний буковинський стрій збирали із окремих речей по всій Чернівецькій області.

  – Дуже багато людей долучились до пошуків автентичних речей. Ми довго вивчали інформацію про те, яким же має бути стрій. У результаті сорочку, горботку та боярок для мене знайшли в Лужанах. Тайстра (торбинка) була вишита дуже давно моєю бабусею. І на конкурсі вона слугувала мені справжнім оберегом. Весільний головний убір допомагала зробити мама. Цікаво, що частиною убору була шовкова трава-ковила. Її передали з Топорівців, – розповідає українська красуня.

  Фінал конкурсу Міс Українська Канада був грандіозним!

  – Було дуже багато приємних моментів та емоцій. Перш за все це знайомство з українськими зірками, дизайнерами, майстрами власної справи і просто хорошими людьми. Ми відчували їх підтримку. А для мене було великим щастям почути від них, що я справді достойно і заслужено перемогла, – ділиться Ірина.

  Окрім краси і таланту, учасниці конкурсу Міс Українська Канада мали представити на розсуд журі ще і власний волонтерський соціальний проект. Для Ірини ним стала підтримка людей з онкологією, адже саме такий діагноз свого часу встановили бабусі дівчини, що стало ударом для всієї родини.

  – Я співпрацюю з благодійним фондом допомоги дітям хворим на рак та лейкемію «Подаруй дитині життя». Через благодійну організацію «Потічок Надій» також допомагаємо чернівецькій організації, що опікується більш ніж трьома тисячами дітей з усіх куточків нашої країни, – пояснює дівчина. – На жаль, мій проект не переміг у конкурсі. Інакше б отримав тисячу доларів на реалізацію. Натомість він увійшов у четвірку найкращих.

  Попри це, Ірина планує працювати над проектом далі. Вже найближчим часом прагне організувати благодійний вечір-показ власної колекції та аукціон аксесуарів власного виробництва. Всі виручені кошти будуть спрямовані на допомогу українським дітям.

  З перемогою українська красуня отримала головний приз конкурсу – ювелірну прикрасу із золота та діамантів у вигляді Янгола-охоронця. Після перемоги життя Ірини лише набирає обертів. Участь в українському фестивалі в Оттаві, фото – та телезйомки, зустрічі, поїздки в інші міста… А ще в планах – розробка та пошиття нової колекції одягу.

  – Чи змінить мене перемога? Навряд. Вона не змінить мій внутрішній світ. Але, можливо, змінить те, якою мене бачать навколишні. Сподіваюсь, своїми діями привернути увагу до важливих проблем, таких як онкологія. А ще – хочу щоб якомога більше людей чули про Україну лише хороше, адже душею та серцем я завжди там. Вдома…

  Фото надані Українському контенту героїнею публікації.

  Source: www.svitua.com.ua
 • Ukrainian Designer Olha Navrotska Presented her Capsule Collection “Mavka”

  Olga Navrotskaya, costume designer for ‘Mavka. The Forest Song’, presented the first official capsule collection titled MAVKA to the Ukrainian audience. Feminine silhouettes of silk dresses and blouses are decorated with flowers and ornaments, which were used in Mavka’s outfit in the  teaser and will appear in the film itself. “Our Mavka is an ancient and mystical creature; she can be changeable like nature itself. She is day and night, flower fields and green forest, fire, and water. In my dresses, I tried to reflect the feeling of Mavka’s world and image through the combination of fairy tale ornaments and floral elements. This is how six dresses, six moods, and states appeared,” said Olga Navrotskaya, explaining the concept of her new collection. The capsule collection is devoted to the first Ukrainian animated film MAVKA. 

  The first teaser was released earlier today in Ukraine, though there are still almost two years left till the animation feature premiere. “Our teaser is more about ambiance than plot. Its objective is to immerse the audience in the unusual forest world of Mavka, to let the viewers meet the protagonist, to show her magic connection with nature and demonstrate Mavka’s Willow. We’ll also denote several unique features of the project: Mavka’s tattoos in the form of pagan runes, which illuminate when she hears Lukash’s music; a unique outfit created by nature itself (but in reality carefully thought out by Olga Navrotskaya) and, of course, music from ‘DakhaBrakha’ based on a Ukrainian folk song, a vesnyanka (a song calling the spring in). This soundtrack is among the main components of our teaser; it helped us a lot with demonstrating the authenticity and spirituality of our future project. And so that the audience knows the film will have a light side to it – we’ve inserted a little gag with Swampy,” says Iryna Kostyuk, project producer.

  Source: www.animagrad.com

 • Ukrainian People Magazine: Міс українська Канада 2016 – чернівчанка Ірина Житарюк

  16 липня у Торонто (Канада) в Mississauga Living Arts Center відбувся грандіозний фінал конкурсу Miss Ukrainian Canada-2016 – свято української культури i таланту ! Перемогу в конкурсі здобула Ірина Житарюк з провінції Саскачеван (Iryna Zhytaryuk, Saskatchewan). Ірина, котра за фахом є дизайнером одягу, приїхала до Канади з Чернівців. Спеціально для “Miss Ukrainian Canada-2016” вона створила авторську колекцію одягу. У підготовці до свята організатори наголошували, що  головним критерієм відбору до “Міс Українська Канада” є не жіноча краса (або не тільки жіноча краса), яку вони вважають поняттям суб’єктивним. Основною умовою участі у конкурсі є українське походження та проживання в одній із провінцій Канади, а також професія, уподобання, нагороди та досягнення, волонтерські та благодійні справи. Тому свято “Miss Ukrainian Canada-2016” стало чудовою можливістю для дівчат показати свої здібності та знання української культури.

  Читайте також: Miss Ukrainian Canada-2016

  Змагаючись за звання “найкращої дівчини Канади”, учасниці представили українські національні костюми, продемонстрували власні таланти, познайомили гостей та канадську аудиторію з відомими дизайнерами та новими українськими брендами. Показ унікальних колекцій Оксани Полонець, Foberini, Chernikova, Kozzachka, Інни Царик та Анни Марчук відбувся під живий виступ української фольк-співачки ILLARIA. Це було неймовірно цікаве феєричне дійство – справжнісіньке свято української культури! Дивовижні дизайнерські концепції знайшли своє втілення у оригінальних вишитих сукнях, сорочках, взутті та аксесуарах! Слідуючи модним тенденціям, наші дизайнери популяризують українську культуру та символіку, а їхні яскраві та самобутні ідеї, натхненні національними мотивами, допомагають українцям у всьому світі відчути свою самобутність. До речі, яскрава колористика вишивки, автентичні мотиви і цікаві рішення крою в роботах вітчизняних дизайнерів активно завойовують серця не лише українців. Як відмічає американський Vogue, зростаючий інтерес до української культури є чимось більшим, ніж просто модне явище: він тісно пов’язаний з останніми подіями в країні. Отже, одяг в українському стилі сьогодні – це не тільки модна тенденція, а об’єднуюча ідея. Нагадаємо, що конкурс “Міс Українська Канада” бере початок ще 50-х років минулого століття. В 1955 році в Канаді пройшов перший конкурс Miss Ukrainian Canada. А в 1951 році вперше у світі був проведений аналогічний конкурс у Великобританії. У контексті подій на Євромайдані, протестів проти корумпованої влади, боротьби з російськими сепаратистами світ відкрив для себе Україну. Українці використали цей шанс, аби привернути ще більшу увагу до своєї культури за межами власної країни. Тому, вважаємо, що організатори конкурсу провели титанічну роботу, щоб популяризувати українську культуру в Канаді, щоб усе найкраще асоціювалося у канадців з Україною. Низький уклін вам! Вітаємо Ірину Житарюк з перемогою! Ольга Руда Source: www.ukrainianpeople.us
 • Випускниця Острозької академії — учасниця конкурсу «Miss Ukrainian Canada 2016»

  04 липня 2016 – Випускниця Національного університету «Острозька академія» Яна Білик готується до участі в конкурсі «Miss Ukrainian Canada 2016». Вона пройшла до фіналу, який відбудеться 16 липня в Канаді. Українська красуня має всі шанси на перемогу, адже в її арсеналі власнонаписана пісня та унікальний серпанковий костюм.

  «Я закінчила Острозьку академію, де отримала диплом магістра культурології. Взагалі, я вважаю Острозьку академію своєю другою матір’ю, тому що саме там відбулося моє друге народження — я усвідомила, ким я є, а саме те, що я є українкою. Академія навчила мене ще більше любити українську культуру та мову. Також з дитинства я граю на фортепіано, співаю та пишу пісні. Навіть навчаючись в академії, я грала в рок-гурті та виступала. Уже декілька років тому вирішила повністю присвятити своє життя музиці. У Торонто викладаю діткам фортепіано, записуюсь на студії, виступаю на різних заходах і фестивалях. До речі, якраз на конкурсі представлятиму одну із власнонаписаних пісень»,
  розповіла Яна Білик.
  Як стверджує конкурсантка, для неї цей конкурс, передусім, є можливістю зустріти чудових людей, реалізувати соціальні та культурні проекти, спрямовані на розвиток України. Уже за останні п’ять місяців підготовки до конкурсу вона отримала неймовірну підтримку від своїх земляків в Україні, познайомилася з Центром відродження та дослідження Волині, який надав їй для конкурсу серпанковий костюм.
  «Із впевненістю можу сказати, що факт участі в конкурсі — уже для мене своєрідна перемога. Я маю унікальну можливість представляти українську культуру в Канаді, а також зустріти чудових людей як у Канаді, так і в Україні, з якими я почала працювати, і які мене щиро підтримують. Тому в конкурсі ціную участь і сам процес підготовки»,
  зауважила Яна для інтернет-порталу “Рівне Інформаційне”.
 • Meet Our New Partner – Mella Bella Designs!

  Mella BellaWe are pleased to announce our partnership with Melanie Ferguson, Artist/Owner, Mella Bella Designs. Come to see Melanie’s handmade jewelry on July 16th – at the Miss Ukrainian Canada 2016 Grand Finale!
   
  A special feature of Mella Bella Designs is the influence of Melanie’s Ukrainian heritage. She designs and creates jewelry pieces inspired by vintage traditional Ukrainian embroidery patterns.
   
  Melanie is an extremely talented and motivated entrepreneur in addition to being a loving wife and mom. She is proud of her Ukrainian heritage, and enjoys participating in cultural activities and events. Her “Red Flowers” bracelet won Second Place in the Accessories Category, in the Third Prykarpattian Festival-Contest of Designer Outfits with Folk Art Motifs – «SPRING CHORDS» – in Ivano Frankivsk, Ukraine (open to International Designers).
  We are pleased to announce our partnership with Melanie Ferguson, Artist/Owner, Mella Bella Designs. Come to see Melanie’s handmade jewelry on July 16th – at the Miss Ukrainian Canada 2016 Grand Finale!
   
  A special feature of Mella Bella Designs is the influence of Melanie’s Ukrainian heritage. She designs and creates jewelry pieces inspired by vintage traditional Ukrainian embroidery patterns.
   
  Melanie is an extremely talented and motivated entrepreneur in addition to being a loving wife and mom. She is proud of her Ukrainian heritage, and enjoys participating in cultural activities and events. Her “Red Flowers” bracelet won Second Place in the Accessories Category, in the Third Prykarpattian Festival-Contest of Designer Outfits with Folk Art Motifs – «SPRING CHORDS» – in Ivano Frankivsk, Ukraine (open to International Designers).
   
  Learn more about Mella Bella Designs: www.mellabelladesigns.ca
   
  Facebook: www.facebook.com/mellabelladesigns.ca
 • Interesting Facts About Ukrainian Vyshyvanka

  Дмитрия ПеретрутоваEmbroidery is one of the main characteristics of Ukrainian clothing. The patterns of embroidery are different for different regions of the country. And they’re also very symbolic. There are guardian patterns, patterns that tell a specific story about the owner of the shirt, patterns that bring luck and so on. Usually white cloth is embroidered with red and black threads, but there are also some variations: white embroidery on white cloth, black on white, red on black, blue on white and colorful (red, black, yellow, green, orange, blue etc.) patterns. Actors and musicians dressed in vyshyvankas appear in the streets, designers use Ukrainian ornaments in their collections. And, believe me, all that is for good reason! Ukrainian embroidered shirt is not just an outfit; it is a true protective amulet. Here there are some most interesting facts about this piece of art you might not have heard about.   1. The first embroidered garments in the territory of Slavonic countries had primarily religious meaning, and protected their owners from evil. That is why the shirts were decorated with ornaments on sleeves, collars, hem and everywhere where the body was open. There were special vyshyvankas for religious rituals and festive events. Embroidered shirts were given as presents to newborn babies in order to protect them from evil spirits. Old 2. Shirts have always been embroidered by women, and that is why they were strongly charged emotionally, symbolized goodness, love and loyalty. Our ancestors’ ancient spell said “The shirt on one’s body is white and clean, so let the husband’s attitude towards his wife be the same”. That is why the young girls had to embroider wedding shirts for their future husbands. vyshyvanka 3. It turns out that vyshyvanka is one of the oldest Ukrainian attributes. Herodotus claimed that the Scythians who used to inhabit the territory of Ukraine for a long time wore clothes decorated with embroidery. Within the modern region of Cherkasy archaeologists found the images of men wearing something reminding Ukrainian national costume. The finding dated back to the 6th century AD. Similar shirts were assigned to the Trypillians. Legend 2 4. By the way, there is one more legend about special meaning of men’s vyshyvanka as a symbol of love. People say there should have been only one girl Chumack (Ukrainian salt merchant) could trust with washing his shirts. No one else could intrude into this sacred ritual. That is how Chumacks justified their loyalty to the beloved ones. LEGEND 5. The first fashionable dresser who combined vyshyvanka with workaday clothes was Ivan Franko. He wore it under his jacket and together with modern garments. The writer appears on 20-Hryvnia note dressed exactly like that. FRANKO 6. Each region of Ukraine has its specific vyshyvanka which differs from the others in embroidery technique and pattern. Actually, each area can boast its unique embroidered shirts. dsc_0083 7. The first TV-host who appeared live in vyshyvanka was Andrii Shevchenko. He was dressed like that when opening the “Elections Night” Telethon on “5 Kanal” (The 5th Channel). The others supported this tradition later on. fullsize (3) 8. A lot of patterns used in embroidery decorations root back to the pagan times. For instance, sun symbols (or “thunder symbol”, “the Wheel of Jupiter”) are connected with the pagan High God Rod. E8B1E60B-02D2-4FCE-9C0E-EF2C74DEC928_w974_n_s 9. One of the most original vyshyvankas is the one from Borshchiv area. It is peculiar because of the rich use of black thread. There is a legend explaining such pattern. Long time ago, the Turks and Tatars killed almost all local men, and for several generations women wore such vyshyvankas. Moreover, in Borshchiv temple there is a unique icon with the Holy Virgin dressed in such vyshyvanka. Borschiv 2 10. The embroidery patterns of vyshyvankas became so popular that nowadays they are applied not only to shirts! N That is how the world is becoming more and more Ukrainian: we accept it, it accepts us. And this is only the beginning! Source: http://www.uamodna.com/en/articles/10-cikavynok-pro-ukrayinsjki-vyshyvanky
 • April 4th is a birthday of Kvitka Cisyk

  440px-Kasey_Cisyk_1989_020For more than ten years she was the advertising voice of Ford Motors and for that the company presented her with every new model that went off the assembly line. Although she was born in the United States, she introduced Ukrainian music culture to the world. She had an intimate understanding of the Ukrainian soul. As a result, Ukrainians who went on business trips abroad brought back her tapes and copied them by the thousands. Music fans have estimated that the voice of the singer was heard by 22 billion people – more than will ever be able to live simultaneously on our planet. We are talking about the legendary Kvitka Cisyk – an American in whose veins flowed Ukrainian blood. Kvitka Cisyk was born on April 4, 1953, in the New York City borough of Queens. She was born in a family of post-war immigrants from western Ukraine – Ivanna and Volodymyr Cisyk who sought a better life abroad. The Ukrainian language and folk songs sounded on a regular basis in their home across the ocean. It is not surprising as the father of the future singer graduated from the Higher Institute of Music in Lviv and was a virtuoso violinist. It was the violin that Kvitka started to learn at the age of five. Her older sister Maria, who was born in a DP camp in the German city of Bayreuth, always accompanied her musical rehearsals on the piano. The children’s hobby gradually evolved into real family concerts. At the start of her career she made a very small income, so Kvitka simultaneously sent her records to producers and advertising agencies to make a living. In the end, it brought positive results. In the early 1970s, the singer promptly burst into the world of advertising on television and radio and gained fame and great earnings.  Kacey collaborated with Coca-Cola, American Airlines, Sears, Safeway, Starburst, among others. Starting from 1982 and until her death, she was the only voice of Ford Motors. Every American could hear her unique performance of “Have You Driven a Ford Lately?” Unfortunately, an unpleasant incident is connected to her work on the film You Light Up My Life. Kvitka Cisyk recorded several songs for this Hollywood movie and played the role of a bridesmaid. The song You Light Up My Life by Kvitka Cisyk was so much to the liking of American listeners that it won an Academy Award. However, one of the producers, who had a good ear for potential hits, secretly bought the copyright to the performance of the composition and registered it with his daughter – Debbie Boone, who copied the style and tone of Kvitka very carefully. First, the song did not attract any attention, but after a week it became a hit and remained at the top of the charts for two and a half months. Because of this deception, Cisyk did not go to the Oscars award ceremony. Despite her busy schedule and contracts with large companies, the singer decided to pay a tribute to the country of her family’s origin. She wanted to make a unique gift to Ukraine – to record albums with folk songs. “I told everyone about the beautiful, melodious music Ukraine has and how beautifully people sing. But there was not a single professional record. And so I realized that I should record Ukrainian songs. It would be not only for my friends but for all Ukrainians. Such a great gift it would be! I dreamed that I would be heard in Ukraine too.” Inspired by the grateful responses of Ukrainians, the singer planned to release a third album, which would include only lullabies. But this was not destined to happen – on March 29, 1998, just a few days before her 45th birthday she died in New York from breast cancer. The same disease took the life of her mother. They say the last Ukrainian song that Kvitka Cisyk managed to record was “Cranes.” The lyrics may sound prophetic: “Kroo-kroo-kroo, In a foreign land I’ll die, by the time I cross the sea, I’ll wear away my wings…” Source: Kvitka Cisyk: An Immigrant Who Revealed Ukrainian Music to the World
 • Jamala to Represent Ukraine at 2016 Eurovision Song Contest?

  jamala-2The organizers of the Ukrainian national selection together with the jury panel that consists of Kostyantyn Meladze, Ruslana and Andrii Danylko (Verka Serdyuchka) announced the winner of today’s first national selection that took place in Kyiv. Based on the voting results, Jamala has won the first semi-final with her song “1944”. According to the singer, the song is about the tragedy that happened to her family and all Crimean Tatar in 1944 – the deportation of Crimean Tatar people from Crimea to Central Asia by Soviet government. “”1944″ concerns all people who had their own horrible tragedies in the past, such as Holocaust. We should always remember and never forget them to avoid like in the future. I want to deliver this message to as many people as possible” – said Jamala. The next selection is scheduled for the 13th of February. The final will take place on the 21st of February. Among the participants there are famous and talented Ukrainian singers, including Antonina Matviyenko, Anastatia Prykhodko, the Hardkiss, Viktoria Petryk, Svitlana Tarabarova, Pur:Pur, SunSay, Alloise and others. The Eurovision Song Contest 2016 will be the 61st edition of the Eurovision Song Contest. It will take place in the Ericsson Globe in Stockholm, Sweden. Forty-three countries will participate in this year’s contest, which will consist of two semi-finals on 10th and 12th May and the final on 14th May 2016. Contest’s official website: http://www.eurovision.tv/page/timeline Source: http://www.esc-plus.com
 • Exciting News from Ottawa’s Capital Ukrainian Festival

  CAPITAL FESTCapital Ukrainian Festival is one of the most colourful festivals in Ottawa! Visitors may experience the life, joy and heritage of Ukrainian culture … vibrant music, delicious cuisine, refreshing drinks, stunning artwork, handmade crafts, informative displays … along the scenic banks of the Rideau Canal in the heart of Canada’s capital. This is definitely the place where fun is much more than you expect! For more details visit: www.capitalukrainianfestival.com Join OCUF’s official Facebook group: www.facebook.com/CapUkrFestival STAY TUNED!!!